Бюджет на око

Бюджет 2025: изкуството да готвиш на око

Гледайки обществения дебат за бюджета, се  сещам за една наскоро издадена книга за кулинарния стил на око през погледа на един чужденец. Това ме подтиква да ви открехна леко вратата към бюджетната кухнята.

Обичайно фискалните власти не разкриват публично използваната методология за прогнозиране на приходите и разходите. Статистически данни, включени в икономическите сценарии рядко се предоставят за външна оценка от страна на независими органи. Допусканията, използвани при подготовката на бюджета не са подложени на независим преглед. Решенията за конкретни параметри на бюджета съответно се вземат едностранно от Министерство на финансите или други държавни органи. Това води до хаотични и трудно разбираеми фискални политики.

Начинът, по който бюджетът расте, не постига очакваните резултати, понякога се повтаря, но винаги изненадва отново, често повдига въпроса: Кой се храни с него, колко обилно и защо обичайно крехкия калориен баланс на останалите е нарушен.

Креативност или буламач?

Бюджетът е ястие, приготвяно от няколко готвача. Всеки има собствена визия за съставките, приготвянето и консумирането. Данъци, държавни покупки, планирани и непланирани, непредвидени разходи… Резултатът на това може да е или нещо уникално и неповторимо, или буламач.

Понякога той е толкова неправдоподобен, че започва да изглежда достоверен. Убедена съм, че тази ловко скроена измама ще бъде разкрита, ако истинските държавници схванат основната идея на бюджета. А именно, че това е мощен фискаленинструментариум за въздействие върху икономиката. Не е зле да си напомнят, че добрият готвач внимава с пропорциите, подправките, цветовете и точното време за приготвяне. Така е и с бюджета – рисковано е да експериментирате и ви е нужна точна рецепта за изготвянето му. Бюджетните експерти трябва да спрат да експериментират и да заложат креативността, катоспазват някои важни принципи:

  • Дори и малки грешки при прогнозиране на приходите, необходими за провеждане на политиките, могат да доведат до сериозни бюджетни проблеми, например формиране на големи излишъци или дефицити.
  • Разграничаването на въздействието на дискреционните мерки на фискалната политика от влиянието на макроикономическото развитие или други фактори, например статистически промени, е централен въпрос. Това включва решението или експертизата на фискалния орган за определяне на ефекта от дискреционните мерки на политиката. Мерките допълват параметрите на прогнозата и са залегнали в Закона за бюджета или в специални закони.
  • Изрично включване на независими макроикономически прогнози в рамките на процедурите за фискално прогнозиране и последващо проследяване на измененията. Това е от критична важност, защото цикличната позиция на икономиката засяга съществено данъчните постъпления и динамиката на разходите (главно чрез промени в цените и безработицата).

Най-разумната стратегия е експертите да се заемат сериозно с фискалната бъркотия, като започнат с овладяване на детайлите за постигане на бюджетен баланс.

Балансираният бюджет представлява предварителен план за изразходването на всеки публичен лев. Концепцията е обърната – целта не е проследяване на извършени плащания, а формиране на желано поведение спрямо заложените финансови цели по отношение на разпределението на разходи, инвестиции, спестявания.

Неразбирането на значението на резултатите от фискалната политика и липсата на око за детайлите води до политическа невъзможност за спазване на определена технология или процедура.

Забележете, че използвах прилагателното „политически“. Разбира се, технически не е невъзможно да се балансира бюджетът или дори да се реализира излишък. Но при сегашния паричен режим на фиатни пари, които могат да бъдат произведени във всякакво количество, никой не изпитва потребност да спре тази спирала.

Това е публичният дебат, който би трябвало да изглежда абсурден на всеки. Ако целта в тази криза е балансиране на бюджета без вдигане на данъци, трябва да се намали всичко, независимо от политическата идеология. Но, разбира се, политическите партии не правят това. Политиците твърде неохотно залагат на героичното поддържане на фискалната стабилност. Твърде парализирани са, за да вървят по дългото и тънко въже от надежда и страх, по което се достига до всяка ценна дестинация като бюджетното равновесие. Обратното – целта на водещата политическа партия е да разпредели най-големите дялове в посока на своите поддръжници, докато наказва лоялните на други партии, които се опитват да направят същото.

С други думи, всичко това е политическа игра, което си личи от цифрите и нормите. На първо място, никой не говори за текущи съкращения, дори и уж радикалните партии. Това са съкращения на прогнозираните разходи, което означава, че всеки се занимава със символични промени в бъдеще, което е също толкова символично. Само на хартия единственият начин да се вземат предвид тези съкращения е да се сравнят с БВП и националния дълг – и двата са планирани да се повишат. Забравяйки тези два показателя и гледайки действителните числа, изобщо няма съкращения, а само увеличения.

Какво можем да очакваме от такъв бюджет?

Поради проста математическа причина, ако бюджетът не бъде намален чрез съкращения на разходите или увеличения на данъците, дефицитът неизбежно ще се увеличи или държавният дълг ще продължи да расте.

Държавните финанси се влошават и допълнителните финансови тежести се прехвърлят към бъдещите поколения – особено когато много от инцидентните разходи, които правителството иска да оформи чрез изграждане на фондове, в крайна сметка трябва да бъдат финансирани структурно. Остава да видим и до каква степен всички планове могат да бъдат реализирани: пазарът на труда е много стегнат и съставянето на правителството е под натиск от известно време.

Скептиците са прави по този въпрос: финансите на правителството са в състояние на пълна катастрофа. С всяка промяна в бизнес цикъла продължаваме да преминаваме през едни и същи етапи, само че всеки път става по-лошо. По време на бума данъчните приходи нарастват и полититиците инициират огромни нови разходи за своите групи по интереси. След това настъпва рецесията и данъчните приходи рязко падат, увеличавайки дефицита. Но вместо да намалят разходите, икономистите инструктират политиците да направят това, което искат –  да харчат дори повече! Битките за бюджета се превръщат в театър. И така става, докато спираловидно се спускаме в ямата. Ето защо бюджетните битки в крайна сметка се оказват незначителни за бъдещето на моделите на държавните разходи.

Изгодата за всички партии в политическия спектър и социалните партньори винаги се постига по един и същи начин: повече ресурси за държавата — за сметка на бизнеса и домакинствата.

Фискална политика: готварска книга

Фискална политика: готварска книга

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top