Разпределителна (алокативна). Избира се предпочитаната комбинация за използване на факторите за производство. Ограничените ресурси се разпределят между частни и обществени блага.
Преразпределителна (данъчно-трансферна). Процес, с който справедливо се преразпределя доходъти богатството между индивидите в обществото.
Стабилизационна (регулативна). Поддържане на висока заетост, на разумно ниво на ценово равнище и на подходящ темп на икономически растеж. Целите за стабилизация трябва да са съобразени с ефектите върху търговията и платежния баланс.
Докато първите две функции разглеждат проблеми в приложното поле на микроикономиката [1] като държавно осигуряване на обществени блага и тяхното финансиране и ефективно и справедливо преразпределение на ресурсите, последната се съсредоточава върху макроикономическите процеси.
Държавният бюджет дава израз на политиката на правителството, като съчетава промените в приходните и разходните параметри. Бюджетните операции влияят върху равнището на съвкупното търсене и промените в него оказват въздействие върху равнището на заетостта и цените. Фискалната политика влияе и върху съотношението между потребление и капиталообразуване в общия продукт и в резултат на това – върху темпа на икономическия растеж.
Схема I‑1. Цели на фискалните функции
[1] В този контекст се имат предвид процесите на микроикономическо ниво в публичния сектор.